Zespół Szkół Zakonu Pijarów w Katowicach

  

Tydzień Języków Obcych

 

   

 Tydzień Języków Obcych był pełen atrakcji, prezentacji projektów, przedstawień, zabaw i radości.

W części niemieckiej odbyły się liczne konkursy, na przykład test dla klas 5 i 6 obejmujący słownictwo, gramatykę i wiedzę o krajach niemieckojęzycznych. Wygrali go w kategorii klas 5: Magdalena Burzan i Emilia Wieczorek (5b), Martyna Maćkowiak i Melania Rachwalska (5b) oraz Jakub Szubzda i Agata Pikoń (5b). A w klasach klasach 6: Maciej Malejka i Jan Kawecki (6b). Również te klasy z wielkim zaangażowaniem przygotowały w swoich klasach prezentacje Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Lichtensteinu.  Konkurs na prezentację kraju wygrała klasa 5a (Niemcy).

 

 Uczniowie gimnazjum prezentowali przygotowane przez siebie projekty: opowiadali o krajach, znanych osobach i miejscach, piekli i degustowali austriacki „Apfelstrudel” i inne pyszności. 

I miejsce w konkursie na prezentację kraju niemieckojęzycznego zajęła klasa II gimnazjum (Austria).

Wiele radości sprawiła wszystkim uczniom zabawa na odnajdywanie osoby, która wylosowała identyczne hasło - tylko w drugim języku (polski/niemiecki).

Również klasy I, II, III szkoły podstawowej miały okazję spotkania z kulturą niemieckojęzyczną przygotowując scenkę na konkurs ze znajomości baśni braci Grimm. Wygrały klasy III, choć wszystkie klasy z wielką starannością i w różnorodnej formie przygotowały piękne krótkie przedstawienia. Po spotkaniu z braćmi Grimm uczniowie wykazali się doskonałą znajomością baśni w konkursie.

Gratulujemy wszystkim!

 

Tydzień Języków Obcych … po angielsku

W dniach 23-27 listopada uczniowie naszej szkoły mieli okazję w nieco inny niż zazwyczaj sposób wykorzystać swoją znajomość języka angielskiego. W poniedziałek nasi zawsze chętni do pomocy gimnazjaliści poprowadzili zajęcia w najmłodszych klasach SP. Mateusz i Jakub D. z klasy I oraz Basia, Olga, Piotrek I., Kuba, Piotrek T. i Kacper z klasy II gimnazjum przygotowali dla młodszych kolegów gry i zabawy utrwalające już poznane słownictwo i struktury języka angielskiego.

We wtorek klasa Vb zaprosiła wszystkich na przedstawienie „Hansel and Gretel”- angielską wersję znanej baśni braci Grimm „Jaś i Małgosia”. Choć najmłodsi widzowie nie byli jeszcze w stanie zrozumieć wszystkich dialogów, publiczność z wielką uwagą śledziła losy dwojga zabłąkanych w lesie dzieci i nagrodziła aktorów (także tych śpiewających) dużymi brawami.

W czwartek szkolne korytarze zaroiły się od postaci rodem z bajek i filmów Walta Disneya. Dla pierwszoklasistów niekwestionowanym bohaterem dnia został Kubus Puchatek. Na wyższych piętrach spotkać można było również m. in. Anię z Zielonego Wzgórza, Batmana, a nawet Sherlocka Holmesa, a w gimnazjum mieszkańców legendarnego Dzikiego Zachodu oraz towarzyszącą im Cruellę. W czasie przerw dzieci mogły bawić się przy muzyce ze swoich ulubionych bajek.

Uczniowie mogli także wziąć udział w konkursie tłumaczeniowym, w dyktandzie oraz w warsztatach tworzenia napisów do filmów. Prawdziwą gratką, zwłaszcza dla uczniów szkoły podstawowej, okazał się jednak konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych zorganizowany według formuły popularnego teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. Chociaż zwycięzca był tylko jeden, niektórzy uczestnicy już na następnej przerwie dopytywali, kiedy następny konkurs...

 

Zapraszamy do oglądania zdjęć!


.  

 

 

 

Copyright © Zespół Szkół Zakonu Pijarów Matki Bożej Królowej Szkół Pobożnych w Katowicach