Szkoła Podstawowa Zakonu Pijarów w Katowicach

  

Wakacyjne wspomnienie

 

 

foto 05

 

Za oknami chłodna, dokuczliwa jesień. Dni stają się coraz krótsze, wiatr jest coraz bardziej przenikliwy, a sprawdziany i kartkówki zdają się wyrastać zewsząd jak dorodne grzyby po niemal nieustającym deszczu. W takiej atmosferze część naszych uczniów przygotowuje się do wymiany ze szkołą w Barcelonie, część oczekuje na gości z pijarskiej szkoły w Elblągu, a jeszcze inna część – wspomina gorący sierpień. Hiszpania czy Elbląg bowiem to nie jedyne miejsca, gdzie nasza młodzież znajdzie lub już znalazła nowych przyjaciół. Mijającego lata nasi uczniowie wyruszyli na górskie szlaki w towarzystwie, nieznanych sobie wcześniej, kolegów i koleżanek z Poznania. 9 sierpnia gimnazjaliści z klas II wraz z wychowawczynią oraz kolegą z  klasy VII wyjechali  na dziesięciodniowy obóz do Przesieki, niedaleko Karpacza, organizowany przez ojca Wojciecha Wojdę.

 

 

Czytaj więcej...

PILGRIM

 

 

03PilrgimDe

 

Międzynarodowa Konferencja Pedagogiczna na Uniwersytecie Śląski

Pedagogika zrównoważonego rozwoju i duchowości - PILGRIM

 

W sobotę 7 pażdziernika spotkali się Ambasadorzy PILGRIM z Austrii, Polski i Węgier odpowiedzialni za wdrażanie idei PILGRIM w codzienną praktykę w swoich regionach. 

 

Czytaj więcej...

ZAPROSZENIE

 

 

2017 10 09 msza rozaniec

 

W październiku zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do wspólnej modlitwy różańcowej.

Spotykamy się codziennie o 10:40 w kaplicy.

  

 

 

 

Jesienna bomba witaminowa

 

 

foto23

 

 

 

Klasa 1a postanowiła wykorzystać dary jesiennych sadów. Wszyscy uczniowie przynieśli owoce, z których zrobiliśmy klasową sałatkę.  Niektóre były egzotyczne jak ananas przyniesiony przez Piotrusia czy cytryna Łukasza. Mali kucharze po umyciu rąk i założeniu fartuszków przystąpili do obierania, krojenia i wyciskania. Na koniec cała klasa zasiadła przy stole, żeby zjeść przygotowane smakołyki. Ta bomba witaminowa przyda się do wzmocnienia naszych organizmów.

Nad. Dorota Bieniek

 

 

Czytaj więcej...

Wycieczka klasy 3b

 

 

foto 06

 

 2  i 3 października razem z klasą 3b przeżyliśmy fantastyczną przygodę na Zaczarowanym Wzgórzu.

Zostaliśmy bardzo ciepło przywitani przez właścicieli oraz otoczeni opieką p. Sławka- leśnika i miłośnika przyrody. Razem z nim uczyliśmy się rozpalać ogniska, budować szałasy, strzelać z łuku, obcować z wiejskimi zwierzętami, a nawet doić krowę. Dzieci miały możliwość zgłębiać wiedzę z zakresu przyrody w sposób empiryczny. Oprócz zajęć survivalowych każdy z uczestników, pod okiem wykwalifikowanych instruktorów jazdy konnej nauczył się, jak podchodzić do konia, czesać go, czyścić mu podkowy i w końcu, jak na nim jeździć :)

Wieczorem przy wspólnym ognisku piekliśmy kiełbasę i robiliśmy podpłomyki. Ukoronowaniem wieczoru była dyskoteka.
Nie było mowy o nudzie.
Wszyscy świetnie się bawili.

Nad. Alina Klimasz 

 

Czytaj więcej...

Wycieczka klasy 4a

 

 

foto 05

 

 

2 października całą klasą wyjechaliśmy w kierunku Beskidów, aby nacieszyć si ostatnim prawdziwie ciepłym dniem. Po krótkiej podróży przybylismy do Bystrej Śląskiej, do Parku Juliana Fałata, gdzie mieści się Muzeum „Fałatówka”, w którym przez blisko 20 lat mieszkał i tworzył ten słynny polski akwarelista. Pokrzepieni śniadaniem wyruszyliśmy w drogę, podziwiając widoki na pasmo Klimczoka i Szyndzielni.I choć szczyt Koziej Góry, który zdobyliśmy, do najwyższych nie należał, to atrakcji nie zabrakło. Było trochę wspinaczki, szukanie grzybów i wiewiórek, ognisko z kiełbaskami, gry i zabawy wokół schroniska i na placu zabaw, a dla tęskniących za szkołą- zagadki matematyczne. Zdołaliśmy nawet przećwiczyć piosenkę zadaną na wtorkową lekcję muzyki.

 

 

Czytaj więcej...

Zielona Szkoła

 

 

foto 09

 


22 września 2017 roku wieczorem wyruszyliśmy w podróż w nieznane. Nasza grupa składała się z 18 uczniów z klasy IIIa i IIIc oraz p. Majer i p. Głowackiej. Przy pożegnaniu nie obyło się oczywiście bez łez, ale otuchy dodali dzieciom uśmiechnięci rodzice oraz Ojcowie, którzy przybyli, aby nas pożegnać i życzyć szczęśliwej podróży.

Nasze miejsce zakwaterowania to Willa pod szczęśliwą 7 w Kuźnicy. W ośrodku czekały na nas nie tylko ładne pokoje, ale przede wszystkim smakowite posiłki, zawsze życzliwy personel i wymarzona pogoda: słońce, słońce i jeszcze raz słońce.
Program zielonej szkoły był bardzo napięty i wypełniony różnymi atrakcyjnymi zajęciami, spacerami i zabawami. Nikt nie mógł narzekać na nudę.

 

 

Czytaj więcej...

Spotkanie z absolwentem

 

 

foto 1

 

 


W środę 27.09 podczas zajęć rozszerzających z fizyki absolwent naszej szkoły, Mikołaj Kawaler, zaprezentował zainteresowanym uczniom swój projekt "Efekt piezoelektryczny wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej z dźwięku". Mikołaj reprezentujący Grupę Twórczą Quark z Pracowni Fizyki Pałacu Młodzieży za swoją pracę otrzymał srebrny medal na Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców ICYS 2017 w Stuttgarcie.

Więcej informacji można znaleźć np. tutaj: [kliknij]

Nad. p. Barbara Trólka

 

Czytaj więcej...

Wspominamy św. Józefa Kalasancjusza

 

 

00 logoKalasancjusz

 

 

 


25 września odbył się pierwszy po wakacjach Dzień Kalasantyjski. Mottem było hasło Słowo na dobry start. W ramach tej inicjatywy duszpasterze odwiedzili każdą klasę i wręczyli uczniom przygotowane plakaty z cytatami z listów św. Józefa Kalasancjusza. Treść odczytali przewodniczący poszczególnych klas. Na koniec uczniowie wspólnie z duszpasterzem odmówili krótką modlitwę do Matki Bożej Dobrych Nauk.

Nad. br. Janusz

 

 

 

 

Znów mamy powód do dumy i radości

 

 

2017 09 18 szkola

 

 

 

Z radością informujemy,

że nasza szkoła zajęła trzecie miejsce

w rankingu szkół podstawowych w Katowicach.

 

Ranking szkół podstawowych w Katowicach

 

 .                                                                                                                                                                              .

 


 

Copyright © Zespół Szkół Zakonu Pijarów Matki Bożej Królowej Szkół Pobożnych w Katowicach