Zespół Szkół Zakonu Pijarów w Katowicach

  

Przygotowania do Wielkanocy

 

 

 

 

Wszyscy uczniowie starali się jak najlepiej przygotować do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Możliwości było wiele. Uczestniczyliśmy w rekolekcjach, w każdy czwartek na długiej przerwie chętni mogli wziąć udział w refleksji wielkopostnej, a w Wielkim Tygodniu obejrzeliśmy wielkanocne przedstawienie przygotowane przez pierwszą klasę gimnazjum. Najmłodsi z zaangażowanie przygotowywali ozdoby, które z pewnością będą wspaniałą dekoracją każdego świątecznego stołu.

nad. Dorota Bieniek

Czytaj więcej...

Śladami Galileusza- 400 lat później…

 

 

 

 
W marcu zainteresowani uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w szkolnym projekcie edukacyjnym

Śladami Galileusza- 400 lat później…

Wykorzystując udostępnioną przez NASA i zarządzaną przez naukowców z Centrum Astrofizyki Uniwersytetu Harvarda sieć sterowanych z poziomu przeglądarki internetowej teleskopów,  wyposażonych w kamery CCD, fotografowali różne obiekty  astronomiczne.  Najczęściej wybierane były planety Układu Słonecznego, księżyce, Słońce, a także odległe gromady gwiazd, galaktyki i mgławice.

Nazwa projektu nawiązuje do obserwacji Galileusza z 1610 roku, który za pomocą pierwszego teleskopu skierowanego w stronę Jowisza i jego księżyców potwierdził  teorię heliocentryczną Kopernika. Św. Józef Kalasancjusz,  założyciel szkół pijarskich, współpracował z Galileuszem.  Galileusz kształcił również kilku pijarów. 

 

Czytaj więcej...

Koncert w NOSPR-ze

 

 

 

 21 marca uczniowie klas 1 -3 odwiedzili NOSPR, żeby po raz kolejny wysłuchać koncertu z cyklu Małej Akademii Jazzu. Tym razem tematem był rytm. Perkusista p. Irek Głyk wraz ze swoją córką - basistką - Kingą Głyk pokazali nam, że rytm to serce każdego utworu muzycznego. P. Kinga przeprowadziła szybką lekcję gry na gitarze basowej. P. Irek z kolei zademonstrował nam różne rodzaje talerzy. Mogliśmy się przekonać, że talerz crash podkreśla mocniejsza fragmenty utworu, a splash wykorzystywany jest do szybkich i krótkich akcentów.

Zwieńczeniem koncertu był wspólny występ na scenie.

nad. Dorota Bieniek

Czytaj więcej...

III Ogólnopolski Przegląd Scholii Pijarskich w Łowiczu

 

 

 

 W dniach 21-23 kwietnia siedemnaścioro uczniów reprezentowało naszą szkołę na III Ogólnopolskim Przeglądzie Scholii Pijarskich w Łowiczu. Blisko czterystu młodych uczestników spotkało się jednak nie tylko po to, aby zaprezentować się na scenie, ale także, aby wspólnie się bawić, modlić i doskonalić swoje muzyczne umiejętności.
Sobotnie przedpołudnie dzieci spędziły na jednym z czterech wybranych przez siebie warsztatów (śpiewu, tańca, gitary lub instrumentów perkusyjnych) przygotowując imponującą oprawę mszy świętych. Po spacerze i obiedzie nadszedł czas prób scenicznych i przeglądu, w którym zaprezentowało się jedenaście scholi- z Rzeszowa, Łapsz Niżnych, Łowicza, Krakowa Rakowic, Krakowa Wieczystej, Warszawy, Bolszewa, Elbląga, Katowic, Cieplic i Bolesławca. 

 

Czytaj więcej...

Wycieczka do kopalni srebra

 

 

 

 

10 kwietnia klasy pierwsze oraz klasa 2b wybrały się na wycieczkę do Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Na samym początku naszej podziemnej przygody zwiedziliśmy muzeum multimedialne i mogliśmy dokładnie posłuchać w jaki sposób powstała kopalnia oraz zobaczyć narzędzia i maszyny, za pomocą których wydobywano ten drogocenny kruszec. 

Po tej krótkiej lekcji historii zjechaliśmy windą 40 m pod ziemię, by wąskimi korytarzami przemierzyć odcinek prawie 1,5 km. Największą frajdę sprawiła nam podróż łodzią.
Oczywiście po wyczerpującej wędrówce był czas na drugie śniadanie i kupno pamiątek. Wracając wstąpiliśmy na krótką chwilę do Skansenu Maszyn Parowych.

nad. Alina Klimasz

Czytaj więcej...

Ekstremalna Droga Krzyżowa

 

 

 

Było ekstremalnie!

Ekstremalna Droga Krzyżowa

Założeniem tego wydarzenia jest przejście drogi (ok. 40 km) w nocy i milczeniu, indywidualnie lub małej maksymalnie dziesięcioosobowej grupie. Można przeżyć Drogę Krzyżową w kościele, siedząc w ławce i słuchając rozważań. Można na stojąco, siedząco, w samotności lub w tłumie ludzi zgromadzonych na tym nabożeństwie. Każdy sposób jest inny, nie ma lepszych czy gorszych.

 

 

Czytaj więcej...

Konkurs Kuratoryjny z Języka Polskiego

 

 

 

  

 

Z radością informujemy, że dwie uczennice naszej szkoły podstawowej zostały laureatkami Wojewódzkiego Konkursu Kuratoryjnego z j.polskiego.

Serdecznie gratulujemy:
Mai z klasy VI a – uczennicy p. Anny Kozak
oraz Agacie z klasy VI b – uczennicy p. Anny Dolińskiej

 

 

List do Nauczycieli i Współpracowników pijarskich

 

 

 

 

 

Pielgrzymka Jubileuszowa

 

 

 

     

Szczegóły:

Mistrzostwa Katowic Szkół Gimnazjalnych w PŁYWANIU

 

 

 

Dniu 20.03.2017r odbyły się Mistrzostwa Katowic Szkół Gimnazjalnych w Pływaniu

Zawody odbywały się na pływalni AWF Katowice.
W zawodach naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas gimnazjalnych I-III
Reprezentanci naszej szkoły rywalizowali w konkurencjach indywidualnych :
50m stylem Dowolny Olga Kwarcińska
50m stylem Klasycznym Oliwia Horemska
50m stylem Dowolnym Maksymilian Krupa
50m stylem Klasycznym Jakub Szafarczyk
50m stylem Grzbietowym Samulel Orawski
Zawodnicy naszej szkoły bardzo dzielnie walczyli o jak najlepsze miejsca.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy sportowej rywalizacji.

 

Czytaj więcej...

Copyright © Zespół Szkół Zakonu Pijarów Matki Bożej Królowej Szkół Pobożnych w Katowicach