8 października kl. VI spędziła w Planetarium Śląskim. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach „A jednak się kręci...”
Poznawali budowę naszego Układu Słonecznego i miejsce, jakie zajmuje w nim Ziemia. Zajmowali się ruchem obrotowym i obiegowym Ziemi, a także orientacją na sferze niebieskiej.
W ciągu kolejnych dni na lekcjach j. angielskiego i przyrody uczniowie przygotowywali się do udziału w projekcie edukacyjnym NASA. Korzystaliśmy z udostępnionych w języku angielskim materiałów dotyczących naszej planety: ziemskich oceanów, kontynentów, atmosfery, żywych organizmów oraz ich wzajemnego oddziaływania.
Z kolei, na dodatkowych zajęciach z fizyki, można było pogłębić wiedzę na temat eksploracji przestrzeni kosmicznej, wypraw badawczych i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.
Ostatecznie, po kilkukrotnym przesuwaniu z przyczyn technicznych terminu, otrzymaliśmy kody dostępu do komputera na stacji i w dniach od 5-7 listopada zostaliśmy uczestnikami misji ISS14_11.
Naszym zadaniem było fotografowanie Ziemi z pokładu, znajdującej się na orbicie, Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Zadanie nie było łatwe, ponieważ stacja okrąża Ziemię na wysokości ok. 400 km kilkanaście razy w ciągu doby. Porusza się ze średnią szybkością 27 744 km/h.
Centrum Kontroli Misji znajdowało się w San Diego, gdzie opiekę nad nami sprawował zespół złożony ze studentów Uniwersytetu California.
Po przeanalizowaniu otrzymanych zdjęć czeka nas jeszcze (wraz z innymi szkołami biorącymi udział w projekcie) spotkanie z astronautami. Oczywiście w przestrzeni wirtualnej.
Wszystkie zdjęcia wykonane podczas tej misji można zobaczyć w galerii na stronie http://images.earthkam.ucsd.edu/main.php?g2_itemId=408778
Stacja jest widoczna z powierzchni Ziemi jako bardzo jasny obiekt poruszający się po niebie. Dzięki stronie http://www.heavens-above.com/ można dowiedzieć się między innymi kiedy ISS będzie widoczna na nocnym niebie w określonym miejscu na kuli ziemskiej.
Na stronie http://www.ustream.tv/channel/iss-hdev-payload możemy oglądać Ziemię bezpośrednio z kamery umieszczonej na stacji i docenić Sally Ride –twórcę projektu EarthKAM, pierwszą amerykańską astronautkę, doktor fizyki. Jej przygoda z NASA rozpoczęła się w 1977 r., kiedy wysłała swoje zgłoszenie do korpusu astronautów. Wtedy po raz pierwszy agencja NASA dopuściła kobiety do udziału w naborze i Sally została członkiem załogi wahadłowca Challenger.
Odkrywanie Ziemi z Kosmosu:
"Na orbicie Ziemi, na promie, mogę przez okna patrzeć w dół na delikatne białe chmury, wspaniałe pomarańczowe pustynie i niebieskie wody na powierzchni planety. Widziałam rafy koralowe w oceanach, żyzne pola uprawne, w dolinach i migotliwe światła miast pod chmurami. Nawet z Kosmosu, jest oczywiste, że Ziemia jest żywą planetą” .
Sally Ride.
.
.
nad. p. Joanna Kuziel, p. Barbara Trólka i p. Agnieszka Werwińska
.