Zespół Szkół Zakonu Pijarów w Katowicach

  

Patrocinium i Barbórka w naszej szkole

 

 

28 listopada w naszej szkole zaroiło się od kwiecistych ludowych sukien, a korytarze i sala gimnastyczna rozbrzmiały melodiami śląskich piosenek. Wszystko to za sprawą obchodów Dnia Opieki Św. Józefa Kalasancjusza, połączonych ze świętowaniem Barbórki i pasowaniem pierwszoklasistów na pełnoprawnych uczniów szkoły pijarskiej. 

Po części oficjalnej, podczas której każdy pierwszak zastanawiał się, czy ciężar ogromnego ołówka, nie będzie aby zbyt wielki, nastąpiły tańce, śpiewy i pogadanki związane z tradycjami naszego barwnego regionu. Dużym powodzeniem cieszył się konkurs recytowania wierszy w gwarze śląskiej. Uczniowie opowiadali o panu Hilarym, który „stracił swoje brele”, czy „ośle bez taszy”, który „głód mioł pieronowy”. W sposób szczególny w pamięci publiczności zapisali się pierwszoklasista Beniaminek, który wraz ze swymi rodzicami napisał wierszyk o naszej szkole oraz drugoklasistka Maja, która recytując wybrany przez siebie utwór koniecznie chciała wysłać koleżankę Agnieszkę do szkoły, nie bacząc na to, że jest niedziela.
Także gimnazjaliści nie pozostawali tego dnia bezczynni. Klasa I podarowała najmłodszym uczniom prezent w postaci krótkiego spektaklu „O królewnie Śnieżce i czterech krasnalach”, również stylizowanego na śląską gwarę i zyskała sobie tym samym ogrom sympatii małych bohaterów dnia.
Kulminacyjnym i najistotniejszym punktem programu było jednak spotkanie z panią Marią Duńską, Ślązaczką Roku 2000. Roztoczyła ona przed zasłuchaną widownią opowieść o swym niełatwym, ale pięknym dzieciństwie i zobrazowała w pełni, czym jest miłość do rodzinnych stron, Boga i Ojczyzny.
Całą uroczystość zakończyła widowiskowa inscenizacja muzyczno-taneczna, przygotowana przez kółko teatralne pod kierunkiem pani Dominiki Macury. Małe, roztańczone Węgielki przedstawiły publiczności legendę o powstaniu kopalni Murcki.
Patrocinium, połączone z pasowaniem na ucznia oraz Barbórką odbyło się w naszej szkole po raz drugi. Już dziś zapraszamy do gromadzenia pomysłów na rok kolejny i aktywnego udziału w tym barwnym dniu.

. 

p. Anna Dolińska

 

 

 

 

Copyright © Zespół Szkół Zakonu Pijarów Matki Bożej Królowej Szkół Pobożnych w Katowicach