Zespół Szkół Zakonu Pijarów w Katowicach

  

Konkurs Zadań Interdyscyplinarnych

 

IV Regionalny Konkurs  Zadań Interdyscyplinarnych  w Języku Angielskim im. Marii Goeppert-Mayer

 

18 grudnia przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w projekcie edukacyjnym realizowanym przez I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Katowicach. Trzyosobowa drużyna brała udział w  Regionalnym Konkursie  Zadań Interdyscyplinarnych w Języku Angielskim im. Marii Goeppert-Mayer. Po tych trudnych zmaganiach (z dobrymi wynikami), w których musieli wykazać  się doskonałą znajomością języka angielskiego, wiedzą z biologii, fizyki, chemii, matematyki i geografii, a także faktami z życia noblistki i jej działalności naukowej uczestniczyliśmy w pokazach z chemii i biologii. W pracowni matematycznej rozwiązywaliśmy łamigłówki i wysłuchaliśmy wykładu starszych uczniów na temat grafów. Pracownia fizyki zaprosiła nas na obserwacje nieba przy pomocy teleskopu. Dowiedzieliśmy się również jakimi metodami prowadzi się badania Wszechświata i wzięliśmy udział w quizie  astronomicznym. Na zakończenie obejrzeliśmy prezentację dotyczącą Marii Goeppert-Mayer- jednej z dwóch kobiet, obok Marii Skłodowskiej-Curie, które otrzymały Nagrodę Nobla z fizyki. Pochodząca z zasłużonej dla Śląska rodziny uczonych,  opracowała model powłokowy jądra atomowego za co otrzymała przydomek Cebulowa Madonna. Jej  ojciec, lekarz i profesor pediatrii Friedrich Göppert, przyczynił się do zwalczenia epidemii zapalenia opon mózgowych w Katowicach w 1905 i odkrył nowatorską metodę walki z tą chorobą.

Maria Göppert-Mayer urodziła się 28 czerwca 1906 w Katowicach, w domu przy ul. Młyńskiej 5. Chociaż opuściła Śląsk w trzecim roku życia i nigdy już tam nie powróciła, zajmowała się m.in. pomocą dla śląskich uchodźców w USA po II wojnie światowej oraz wspierała organizację Górnoślązaków w Pensylwanii – World Association of Upper Silesians. W 1967 przebywała w Warszawie w związku z obchodami 100-lecia urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. Zapytana wtedy przez sekretarza naukowego PAN prof. Henryka Jabłońskiego, czy ma jakieś szczególne życzenia, odparła bez namysłu, że chcę zobaczyć Katowice. Niestety nie miała takiej okazji.

 

Maria Goeppert-Mayer została uczczona skromną tablicą pamiątkową na ścianie katowickiego domu, w którym się urodziła. Jej imieniem nazwana została też jedna z ulic w centrum Katowic, a także katowicki biurowiec energooszczędny, wybudowany w ramach Górnośląskiego Parku Przemysłowego.

Amerykańskie Towarzystwo Fizyczne utworzyło po jej śmierci wyróżnienie nazwane jej imieniem, które jest przyznawane młodym pracowniczkom naukowym  z dziedziny fizyki na początku ich kariery. Wiąże się z nim nie tylko uznanie, lecz również fundusze na badania i wsparcie w przyszłej pracy naukowej. W roku 2011 poczta U.S.A. wprowadziła znaczek z jej podobizną.

 nad. Barbara Trólka 

 

 

 

 

Copyright © Zespół Szkół Zakonu Pijarów Matki Bożej Królowej Szkół Pobożnych w Katowicach