Zespół Szkół Zakonu Pijarów w Katowicach

  

Wycieczka do Planetarium Ślaskiego

 

   

26 kwietnia drugoklasiści wraz z wychowawczyniami z zapałem wyruszyli na przystanek autobusowy, żeby dojechać do Planetarium Śląskiego. Podróż komunikacją miejską była pierwszą atrakcją dnia. W Parku Śląskim „przywitała” nas wiewiórka. Po krótkim spacerze dotarliśmy do pomnika Mikołaja Kopernika, gdzie u jego stóp był czas na odpoczynek i zjedzenie kanapek. Następnie udaliśmy się na sens do budynku planetarium.
Wszyscy zajęli swoje miejsca. Na sali zapanowała ciemność. Każdy z nas przeniósł się w tajemniczy świat gwiazd, planet, Księżyca i innych ciał niebieskich.  
 

 

 Cały seans przeprowadzony był w formie słuchowiska, ilustrowanego wierszami o tematyce astronomicznej. Część pierwsza dotyczyła układu gwiazd na niebie. Na sklepieniu kopuły naszym oczom ukazały się przeróżne gwiazdozbiory. Dzięki rysunkom pomocniczym każde dziecko z łatwością mogło znaleźć Wielką i Małą Niedźwiedzicę, Duży i Mały Wóz, Kasjopeję, Wodnika i Strzelca oraz wiele innych. Po przerwie „statek kosmiczny” przeniósł nas na orbity poszczególnych planet Układu Słonecznego. Za sprawą niesamowitych efektów projektora zobaczyliśmy planetę Merkury pokrytą kraterami, „krwawego” od tlenku żelazka Marsa, najgorętszą planetę Wenus, a także lodowo-skalne pierścienie Saturna.

Po skończonym seansie, pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. 

nad. Dorota Bieniek

  

  

 

 

 

 

 

Copyright © Zespół Szkół Zakonu Pijarów Matki Bożej Królowej Szkół Pobożnych w Katowicach