Zespół Szkół Zakonu Pijarów w Katowicach

  

Wyjście klas drugich gimnazjum do MDK Piotrowice

 

 

foto 02

 

13 listopada uczniowie klas drugich gimnazjum wraz z nauczycielami: Łukaszem Cyranem i Marcinem Szostokiem udali się na zaproszenie p. Karoliny Pawlak do Młodzieżowego Domu Kultury w Katowicach – Piotrowicach. Młodzież wzięła aktywny udział w warsztatach poświęconych życiu codziennemu ludności na Górnym Śląsku w okresie II wojny światowej.
W pierwszej części uczniowie spotkali się z rekonstruktorami, dzięki którym mogła dowiedzieć się jak wyglądały mundury i uzbrojenie żołnierzy polskich i niemieckich z początkowego okresu wojny. Oczywiście poszczególne elementy wyposażenia krążyły wśród naszych uczniów, wywołując wiele pytań, na które cierpliwie odpowiadali obydwaj żołnierze.
 

 

W czasie kilkunastominutowej przerwy mogliśmy bliżej poznać smaki pokolenia naszych babć i dziadków jedząc chleb wypieczony ze zboża i ziemniaków okraszony marmoladą lub miodem i zapijając go kawą zbożową.
W drugiej części warsztatów podzieliliśmy się na dwie grupy – kiedy jedna przymierzała ubiory i mundury z przed ponad półwiecza, druga wytwarzała kosmetyki z wosku pszczelego połączonego z oliwą. 
Po dwóch godzinach, zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.
Z tego miejsca jeszcze raz chcieliśmy podziękować pomysłodawcom i organizatorom zajęć  z MDK w Piotrowicach.

nad. p. Łukasz Cyran

 

 

 

 

Copyright © Zespół Szkół Zakonu Pijarów Matki Bożej Królowej Szkół Pobożnych w Katowicach