Zespół Szkół Zakonu Pijarów w Katowicach

  

Cztery roczniki uczniów na łowickiej scenie

 

 

foto 10

 

Koło teatralne dla gimnazjalistów działa w naszej szkole od pięciu lat, uczestnicząc w szkolnych uroczystościach  i wyjeżdżając na – wielce przez młodzież ceniony – Przegląd Teatrów Pijarskich w Łowiczu.

W tym roku, w drugiej połowie listopada, na łowickiej scenie stanęły cztery roczniki naszych uczniów i absolwentów, wystawiając pełne humoru, energii i pasji przedstawienie „Świętoszek”, w reżyserii opiekunki koła, p. Anny Dolińskiej, i według scenariusza opartego na komedii Moliera.

Jak co roku nauczono się długich, trudnych ról, które wzbogacono własną interpretacją; wypożyczono stroje z teatrów, przetrząśnięto zapomniane, rodzinne garderoby. Jednym słowem: grupa prezentowała się oszałamiająco, grała wspaniale, ale jednak najbardziej urzekająca była współpraca na scenie zarówno maturzystów, którzy dawno już opuścili progi naszej szkoły, jak i obecnych gimnazjalistów.

 

  W rolę Orgona i Tartuffe'a wcielili się kolejno Krzysztof G. i Bartłomiej M. – barwny, energiczny duet zapamiętany zwłaszcza z ról Cześnika i Dyndalskiego w „Zemście”, czy Gucia oraz Jana w „Ślubach panieńskich”. Żywiołową Dorynę zagrała Marta G., a w roli Marianny i pani Pernelle wystąpiły jej niegdysiejsze koleżanki z gimnazjum, a dziś drugoklasistki z liceów – Emilka S. i Magda G. Towarzyszył im Michał U. w roli Damisa, którego macochą, Elmirą, była zeszłoroczna absolwentka – Basia B.

Nie mogło również zabraknąć najmłodszych. Pierwszy raz na łowickiej scenie wystąpił przewodniczący naszej szkoły – Jakub Sz. i jego klasowy kolega Beniamin S. Cztery roczniki bawiły i wzruszały, symbolicznie zamykając cykl występów starszych uczniów. Nie oznacza to jednak, że szkolny teatr przestaje funkcjonować. Od października młodsi koledzy naszych artystów przygotowują piękne przedstawienie o „Królewnie i Piekarczyku” i jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, wkrótce pojawi nam się teatrzyk Juniorów, przed którym, miejmy nadzieję, jeszcze wiele lat wspólnej pracy, wiele wyjazdów i wiele wzruszeń.

Nad. Anna Dolińska

 

 

 

 

Copyright © Zespół Szkół Zakonu Pijarów Matki Bożej Królowej Szkół Pobożnych w Katowicach