Szkolne obchody tradycyjnej Barbórki miały w tym roku zróżnicowany i bogaty przebieg. Społeczność szkolna zebrała się o godzinie 9.00 na sali gimnastycznej, gdzie O. Dyrektor powitał wszystkich zgromadzonych i w krótkiej modlitwie powierzył uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, a także wszystkich związanych z górnictwem opiece św. Barbary.

  

Następnie uczniowie szkoły podstawowej zaprezentowali dwuczęściowe przedstawienie. W pierwszej kolejności poznaliśmy legendy i podania o strachach śląskich, a w drugiej ciekawostki związane             z historią Śląska. Obok wspaniałej gry aktorskiej wielkie wrażenie zrobił szczególnie herold oraz słynne dwa grunwaldzkie miecze atakujące wiadro wypełnione piaskiem :) 
Krótkim, ale bardzo atrakcyjnym przerywnikiem części historycznej był występ naszego szkolnego zespołu tanecznego, który pod kierunkiem p. Anety Lubeckiej przygotował i przedstawił taniec trojak.
Po tym artystycznym przerywniku uczniowie gimnazjum zapoznali nas z bardziej lub mniej znanymi postaciami związanymi z Górnym Śląskiem. Wystąpili m.in. książę Henryk Pobożny, jego matka św. Jadwiga oraz Karol Godula, którego porównanie posiadanego przezeń majątku do średniej płacy dziewiętnastowiecznych nauczycieli wzbudziło uśmiechy i komentarze zasiadających na sali przedstawicieli grona pedagogicznego...
Część oficjalną kończyły dwa konkursy: znajomości śląskiej godki, w którym zwyciężyła klasa 6b, oraz budzący spore emocje (nie tylko wśród uczestników) śląski Master Chef junior, którego tematem był śląski szałot i wariacje na jego temat. Sześcioosobowe jury ogłosiło, że niespodziewanymi, ale i w pełni zasłużonymi zwycięzcami okazali się najmłodsi uczestnicy z połączonych klas pierwszych szkoły podstawowej. Na zakończenie tej części O. Dyrektor wręczył zwycięskim drużynom nagrody, a niecierpliwie czekający młodzi (i nie tylko) widzowie ruszyli w stronę misek z szałotami.
Po części oficjalnej uczniowie wraz z nauczycielami udali się do sal, gdzie oglądając filmiki związane z historią i obyczajami Śląska przygotowywali klasowe gazetki lub prace plastyczne.
Tegoroczny program przygotowali i nadzorowali nasi nauczyciele historii: p. Tomasz Świdergał oraz p. Łukasz Cyran