Zespół Szkół Zakonu Pijarów w Katowicach

  

6.03.2017 – 400 lat istnienia Zakonu Pijarów

 

 

 

 6 marca 2017 r. w naszej szkole świętowaliśmy podczas Eucharystii 400. rocznicę powstania Zakonu Pijarów. Zakonnicy w obecności najmłodszych uczniów naszej szkoły odnowili swoje śluby zakonne, a trójka osób z naszej szkolnej wspólnoty dała krótkie świadectwo swojego kalasantyńskiego doświadczenia.

6 marca 1617 roku papież Paweł V podpisał brewe Ad ea per quae, którym erygował w Kościele Zgromadzenie Szkół Pobożnych – Zakon Ojców Pijarów. Tym aktem Papież uznał istnienie kalasantyńskiego dzieła w Kościele, oficjalnie potwierdzając jego zadanie wychowawcze: małe ziarenko szkoły z Zatybrza, którą Józef Kalasancjusz przekształcił w pierwszą w Europie instytucję darmowego nauczania, rozwinęło się w rodzinę zakonną zjednoczoną przez miłość do Pana i do dzieci: narodziło się w Kościele Zgromadzenie Zakonne Szkół Pobożnych. 

 

  Było to uznaniem przez Kościół nowego charyzmatu, który wyraża się w następujących słowach: zakonnicy dla nauczania biednych dzieci, i dlatego przed 400 laty zostało ustanowione Zgromadzenie Szkół Pobożnych, pierwszy instytut zakonny w Kościele, poświęcony wyłącznie wychowaniu i nauczaniu.

Nad. o. Marek
Foto: Piotr Urbańczyk

 

 

 

 

 

 

Copyright © Zespół Szkół Zakonu Pijarów Matki Bożej Królowej Szkół Pobożnych w Katowicach