Zespół Szkół Zakonu Pijarów w Katowicach

  

Wymiana Barcelona

 

 

foto 03

 

W dniach 12-19 października siedemnaścioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w pierwszym etapie tegorocznej wymiany pomiędzy naszą szkołą i pijarską szkołą w Barcelonie-  Escola Pia Balmes. Już na lotnisku zostaliśmy ciepło przywitani przez rodziny goszczące, które zaplanowały dla nas atrakcje na cały weekend. Natomiast od poniedziałku do piątku uczestniczyliśmy w zajęciach zorganizowanych przez szkołę. W ramach wizyty mieliśmy możliwość zwiedzania nie tylko Barcelony, ale i innych katalońskich miasteczek. Mogliśmy m.in. zobaczyć fabrykę czekolady, winiarnię, fabrykę katalońskich kiełbasek. Niesamowite wrażenie zrobiła na nas wizyta w Poble Espanyol: jest to Hiszpańska wioska w której mogliśmy zaznajomić się z typową architekturą, którą można napotkać w różnych częściach Hiszpanii. Spacerując w Poble Espanyol mogliśmy podziwiać typowe hiszpańskie uliczki, szlacheckie pałace, miejskie ratusze oraz zabytkowe kościoły. Miłym zaskoczeniem był także dzień sportu: w obiektach sportowych w okolicach plaży morskiej mogliśmy z naszymi katalońskimi przyjaciółmi miło spędzić czas na zabawach sportowych, nauce tańca oraz wielu innych konkurencjach.

 

Ostatniego dnia była okazja na zwiedzania muzeum techniki i nauki.  Ważnym, jeśli nie najważniejszym doświadczeniem, była jednak możliwość przebywania w gronie rówieśników z innych krajów (oprócz Polski w wymianie brała udział także młodzież z Niemiec, Francji i Holandii), wymiana poglądów, uczestniczenie w codziennym życiu rodzinnym i szkolnym. Przed nami drugi etap wymiany - majowa wizyta hiszpańskich uczniów i nauczycieli w Katowicach. Czekamy z niecierpliwością na naszych gości...

o. Sławek

 

 

 

Copyright © Zespół Szkół Zakonu Pijarów Matki Bożej Królowej Szkół Pobożnych w Katowicach