Zespół Szkół Zakonu Pijarów w Katowicach

  

XI OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD TEATRÓW PIJARSKICH

 

teatr 01

 

Podczas minionego weekendu sześcioro aktorów z naszej szkoły  już po raz ósmy wzięło udział w jednej z najbardziej wyczekiwanych imprez – Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Pijarskich w Łowiczu. Z roku na rok coraz trudniej opisać to, jak nasi uczniowie – a w niektórych latach również absolwenci – cieszyli się na ten wyjazd i jak niewiarygodnie wiele z niego wynieśli. W zeszłym roku w zaprezentowaniu się na deskach łowickiego teatru przeszkodziła nam pandemia, w tym roku zatem radość i wzruszenie uczniów były jeszcze intensywniejsze.

 

Łowickie spotkania wiążą się nie tylko z graniem na prawdziwej teatralnej scenie, w świetle reflektorów i z profesjonalnie podkładaną muzyką. To zdecydowanie coś więcej… Po spektaklach następują wspólne zabawy, tańce, spotkania z dawno niewidzianymi Ojcami Pijarami i Siostrami Pijarkami, wreszcie – możliwość bycia ocenionym przez prawdziwych artystów, zawodowych aktorów i ludzi na co dzień pracujących w teatrze. A nasi uczniowie ocen się nie boją i dlatego chętnie rozmawiają z profesjonalistami, korzystając też z organizowanych w Łowiczu warsztatów.

Uczcie zmysłów i ciepłym relacjom międzyludzkim towarzyszy również uczta duchowa. Wieczorami mają miejsce wzruszające Adoracje Najświętszego Sakramentu, a w niedzielę chodzi się na Msze święte do zabytkowego łowickiego kościoła, w którym posłuchać można zapierającego dech śpiewu scholi, prezentującej poziom, jakim nie może się poszczycić żadna inna szkoła w Polsce.

Zapewne czytelnicy naszej strony ciekawi są jednak, o czym był spektakl. Cóż – tego zdradzić nie możemy, ponieważ mamy w planach wystawienie go na gruncie szkolnym. Powiemy tylko, że przenosi widza w czasy I wieku naszej ery, do Jerozolimy, gdzie ubogi cieśla ma konstruować dla Rzymian… krzyże. Co z tego wyniknie? Z Kim połączy go ta makabryczna praca i jak rzecz cała zakończy się dla jego rodziny? O tym będą mogli się Państwo przekonać w okresie wielkopostnym, podczas rekolekcji dla Rodziców. Spektakl zostanie wystawiony w podziękowaniu za rodzicielską pomoc i wsparcie. To dzięki Państwu Ela, Amelka, Maciej, Ania, Natalka i Mateusz znów przeżyli niezapomnianą przygodę.

 

 

Zdjęcia pochodzą z portalu: facebook.com

Copyright © Zespół Szkół Zakonu Pijarów Matki Bożej Królowej Szkół Pobożnych w Katowicach