Zespół Szkół Zakonu Pijarów w Katowicach

  

Rekolekcje wielkopostne

 

rekolekcje 25

 

W dniach 4 – 6 kwietnia w naszej szkole odbyły się Rekolekcje wielkopostne, które poprowadził o. Jacek Wolan oraz przednowucjusz Jarek. Dzieci uczestniczyły w naukach rekolekcyjnych, Mszy Św. oraz drodze krzyżowej. Codziennie każda klasa miała do wykonania pracę plastyczną nawiązującą do niedzielnych Ewangelii.

 Tematem przewodnim tegorocznych nauk rekolekcyjnych było życie Józefa Egipskiego. Bracia Józefa początkowo chcieli z zazdrości go zabić. Jednak dzięki opatrzności przeżył, ale został wrzucony do studni, a następnie sprzedany kupcom. W ten sposób trafił do urzędnika faraona, który uczynił go zarządcą swojego majątku. Józef wykazał się uczciwością, dlatego nie dał się uwieść żonie Potifara. Ta jednak rzuciła na niego kłamliwe oskarżenie przez co Józef trafił do więzienia. Dzięki Bożemu darowi interpretacji snów Józef uchronił Egipt przed głodem. Faraon w podzięce uczynił go zarządcą całego Egiptu. Gdy nastał głód bracia zgłosili się do Józefa – zarządcy po zboże. Józef od razu ich rozpoznał. Wybaczył im wyrządzane krzywdy, a oni przyznali się przed ojcem do winy. Józef wraz z braćmi za zgodą faraona osiedlił się na żyznej ziemi Egiptu.

O. Jacek oraz kleryk Jarek przypomnieli nam, że zazdrość nie zawsze prowadzi do złego, a w życiu opłaca się być uczciwym i miłosiernym.

 

  

 

 

 

Copyright © Zespół Szkół Zakonu Pijarów Matki Bożej Królowej Szkół Pobożnych w Katowicach